advent v knihovně

Dne 13.12.2010 proběhlo malé setkání  na téma dětské knihy se žáky 2.tř. ZŠ v Nýřanech.

Ten den  nám přišly děti z MŠ II. Sluníčko zazpívat koledy  a přivedly s sebou  „ LUCKY“ v bílém , které zkontrolovaly nejen  pořádek v knihovně, ale i své starší kamarády zda jsou čistotné a poslušné. Setkání proběhlo v příjemné atmosféře . Děti  nejen správně splnily soutěžní úkoly, ale i se v knihovně zasmály při pohádce naruby

.

A co ty LUCKY v bílém ? – dle lidových zvyků a tradic byl den Lucie dnem čistoty. Lucky chodívaly bíle zahaleny a se škraboškami a s hrozivými zobáky místo obličeje , vcházely neohlášeny a hlídaly, aby hospodyně nepředly , nepraly ani nedraly peří. Pokud by byla některá přistižena, Lucie by jí rozfoukala peří po světnici a zamotala napředené nitě. I děti měly důvod k respektu před tajemnou postavou: pokud se důkladně o adventu nepostily, Lucie jim rozpáraly břicha nožem, který k tomu účely nosívaly s sebou, popřípadě hrozily metlou. Ale ty, které se uměly hezky pomodlit, obdarovávaly.

malé Lucky malé Luckylucky_003

posezení při pohádce