Výstava ke 100. výročí vzniku muniční továrny Nýřany

Ve dnech 10.5.2017 až 30.6.2017
bude v prostorách knihovny probíhat výstava amatérského badatele pana Štěpána Vopálenského
ke 100. výročí vzniku muniční továrny Nýřany .

Muniční továrna Nýřany - plakát Nýřany
Historii muničního závodu v Nýřanech (1917 – 1958) zpracoval v roce 2014-2016 pan Štěpán Vopálenský z Chlumčan za použití archivu závodu DIOSS Nýřany, a.s., archivu Města Nýřany a pamětí bývalých zaměstnanců muničky.

Za 1. svět. války byly Škodovy závody v Plzni jedny z největších dodavatelů munice pro Rakousko- Uherskou armádu. Svůj montážní závod měli umístěn v Bolevci – část Plzně , tzv. “ Střílna Bolevec“ Dne 25. května 1917 v pátek 13:32 hod. došlo k výbuchu v oddělení zapalovačů a k reakci exploze dalších objektů včetně skladu trhavin. Bylo zabito několik desítek lidí včetně dětí. Po této katastrofální nehodě hledala Škodovka vhodný pozemek ve svém okolí pro nový závod. Volba padla na  pozemek bývalého dolu Ziegler v lese u Nýřan (později objekt n.p. TESLA)